Jak vybrat kolečka a ložiska na inline brusle

Bruslením na kolečkových bruslích postupně sjíždíte kolečka a zároveň dochází ke zhoršování vlastností (točivosti) ložisek, která jsou vsazena do středů koleček. Tím se zhoršuje ovladatelnost Vašich bruslí a snižuje se jejich rychlost. Po čase je tedy nutné kolečka i ložiska Vašich bruslí vyměnit za nová. Pokud se o svoje brusle dobře staráte, prodloužíte životnost jak koleček, tak ložisek v nich.

V tomto článku se nebudu věnovat správnému servisu, ale výběru nových kol i ložisek. Alespoň stručně připomenu, co nejvíce ovlivní životnost kol a ložisek. Ložiska nejvíce ničí voda, vlhko a prach. V bruslích tedy neprojíždějte louže a nejezděte v dešti. Pokud možno se vyhněte i jízdě v jemném prachu. Promočená ložiska jsou většinou uplně na odpis, zaprášená pak budou pomalá.
Kolečka bruslením sjíždíte nejvíce na vnitřní straně a zároveň nejvíce odchází první a poslední kolečko. Nutné je tedy prohazování koleček tak, aby zůstávala stejně sjetá. Kolečka prohazujeme tak, že vyměníme první za třetí a druhé za čtvrté. Přitom kolečka otočíme vnitřní sjetou stranou ven a nejlépe i prohodíme kolečka z pravé brusle na levou.


Pokud už kolečka nebo ložiska nezachrání nic a je nutná výměna, musíme nejprve nějaká vhodná vybrat.

Obchod s kolečky na brusle je třeba: www.kolecka-na-brusle.cz

kolečka na brusle


Kolečka a ložiska do bruslí můžete vybrat v největší speciálce pro bruslaře
www.inline-brusle.cz

Pro správný výběr se stačí orientovat v pár základních parametrech


Pro kolečka do bruslí:


Pro ložiska do bruslí:


Výrobci koleček a ložisekVýrobců koleček do bruslí je poměrně velké množství. Dále uvádím alespoň některé známější od kterých je zboží běžně k sehnání v ČR.

Hyper
Gyro
Kryptonics
Labeda
Matter
MPC
Powerslide


Kolečka do kolečkových bruslí


Rozměr koleček do kolečkových bruslíŠířka koleček je na všech inline bruslích standardních 24mm a tento rozměr nemusíme tím pádem řešit. Co nás při výběru omezuje, je jejich maximální velikost. Tuto velikost nejlépe zjistíme na rámu brusle, kde bývá často napsaná. Hledejte něco jako „Max Wheel size 84mm apod.“ To nám říká, že do bruslí se vejdou kolečka o průměru maximálně 84mm. Pokud na rámu brusle není maximální rozměr označen, podívejte se na stará kolečka, kde je jejich rozměr z boku napsán. Na kolečku jsou mimo názvu výrobce dva důležité parametry a to velikost a tvdost. Velikost je v milimetrech ( mm ) a tvrdost je nejčastěji uvedena jako číslo a písmeno A. Například tedy 84mm, 82A. Víme tak, že se do bruslí vešla kolečka o velikosti 84mm, což je nejčastěji i maximální rozměr, který se do bruslí vejde.
Připomenu ještě základní pravidlo, že čím větší kolečka máme, tím rychlejší brusle jsou a zároveň lépe pojedou po hrubém povrchu. Pokud tedy nechci brusle zpomalit, vyberu maximální možnou velikost kolečka.


Tvrost koleček do inline bruslíDruhým důležitým parametrem je tvrdost koleček označovaná nejčastěji číslem a písmenem A. Setkat se jěště můžete s označením, kde je uvedeno číslo a písmeno F (výrobce Matter) nebo se slovním označením, kde výrobce jen uvede, že se jedná o tvrdou nebo třeba měkkou variantu koleček.
Budeme se však držet standardního označení s písmenem A, tedy například 82A. Před výběrem nových kol se podívejte jakou tvrdost měla Vaše poslední kolečka. Pokud pro zjedodušení nyní zanedbáme kvalitu koleček, máme jednoduchou volbu. Větší číslo označuje tvrdší kolečka. Kolečka označená 84A tedy budou tvrdší než kolečka 82A. Tvrdší kolečka jsou rychlejší, více kloužou a více přenášejí vibrace od nerovností cesty přes botu brusle do Vaší nohy a jsou tedy méně pohodlná. Měkčí kolečka tak vycházejí pomalejší, pohodlnější a s lepší přilnavostí, což se může projevit při silovém projíždění zatáček, kde se do koleček hodně opíráte. Tvrdé kolečko by tak mohlo podklouznout tam, kde Vás měkké ještě může podržet. Hodně zjednodušeně pak můžeme ještě uvést, že tvrdší kolečko déle vydrží než měkčí (zde však hraje velkou roli kvalita koleček a tedy jejich cena).
Volba tvrdosti je tedy na Vás podle Vašich požadavků na vlastnosti bruslí. Alespoň orientačně můžeme uvést, že tvrdost koleček pro pohodlné fitness bruslení třeba nějaké průměrné slečny se může pohybovat v rozmezí 78A až po 82A. Pro rychlé bruslení pak vybereme spíše tvrdost 84A až 86A, kde 86A je již kolečko vhodné spíše pro sportovního bruslaře, který má s takto tvrdými kolečky zkušenost.


Značka (výrobce) kolečekKolečka do bruslí nevybírejte podle značky Vašich bruslí. Bohužel vůbec neplatí, že výrobce špičkových bruslí vyrábí také špičková kolečka. Do každých fitness bruslí můžete dát kolečka jakéhokoliv jiného výrobce. Je spousta výrobců, kteří se specializují na výrobu koleček do inline bruslí a kteří mají kvalitnější kolečka než která dostanete na svých bruslích při jejich zakoupení.


Kvalita kolečekPro výběr nových koleček do bruslí znáte tedy dva hlavní parametry (velikost a tvrdost). Dalším důležitým bodem je pak samozřejmě kvalita a tím i odolnost koleček proti sjíždění.
Pokud nemáte vlastní zkušenost s nějakým konkrétním modelem koleček nebo Vám je nedoporučí zkušenější bruslař, tak se můžete orientovat alespoň podle ceny. Jako všude, i tady platí, že levná kolečka budou horší než drahá. Výrobci kol mají samozřejmě nabídku naceněnou právě podle kvality nabízeného produktu. Balení 4 koleček za 200 Kč zkrátka bude mnohem horší než balení za 600,- nebo 800,- Kč.
Kvalitní kolečka pak déle vydrží neboť se méně sjíždějí a při stejné tvrdosti budou mít nejspíš i lepší přilnavost než kolečka levná. Zároveň jsou kvalitní kolečka rychlejší. Ačkoliv se zdá, že konstrukce kolečka je jednoduchá, není tomu tak. Plastový střed kolečka a jeho napojení do samotné hmoty po které jedete ovlivňuje celkovou tuhost a pevnost kolečka a tím i odezvu na odraz a výslednou rychlost. Hmota kolečka je pečlivě připravovaná a ve špičkových kolech pro závodníky je i důsledně utajovaným procesem. Namíchat kvalitní směs, která bude rychlá, nebude klouzat a vydrží velké zatížení není vůbec jednoduché. Používají se i tzv. duální směsy, kde má kolečko uvnitř materiál o jiných vlastnostech než na povrchu.
Pokud si tedy chcete bruslení opravdu užít, zvolte kolečka kvalitní.


Tvar kolečekTvarem koleček do bruslí nemyslím samozřejmě to, že jsou kolečka kulatá. Tvarem rozumíme profil kolečka (jeho průřez). Při výběru koleček na fitness bruslení je pro mne jeho profil posledním parametrem, který zvažuji. Profil koleček budou více řešit bruslaři, kteří hrají hokej nebo jezdí freestyle.
Obecně se dá říct, že špičatější kolečko bude spíše rychlejší a baculatější zase stabilnější. Tvar pak ovlivňuje i rychlost a plynulost překlopení brusle z vnitřní na vnější hranu. Pro běžné fitness bruslení však není potřeba tvar koleček příliš řešit.


Ve zkratce si tedy zapamatujte, že kolečka na inline brusle vybíráme hlavně podle rozměru (průměru), tvrdosti a kvality.Ložiska do inline bruslíLožiska do kolečkových bruslí je nutné vyměnit, když jsou buď už hodně pomalá nebo se dokonce přestanou točit uplně. Uplné zaseknutí ložisek je většinou následkem jejich zareznutí, kdy zkrátka došlo ke vniknutí vody do vnitřku ložisek. Zpomalení ložisek je většinou následkem vnikání nečistot do ložisek a postupným ubýváním maziva. Servisu ložisek se nyní nebudeme věnovat, ale vysvětlíme si, jak vybrat ložiska nová.

Ložiska na kolečkové brusle můžete vybrat v největší speciálce pro bruslaře
www.inline-brusle.cz

Rozměr a počet ložisekDo kolečkových bruslí se dávají ložiska standardního rozměru a při jejich výběru se tedy nemusíte bát, že koupíte ložiska, která do Vašich bruslí nepůjdou. Tento rozměr určuje označení 608. Pokud však kupujete sadu ložisek do bruslí, nemusíte tento rozměr moc řešit. Ložiska ho mít zkrátka budou. Před lety se na pár modelů bruslí zkoušela ložiska menší tzv. MICRO ložiska, která mají označení 688. S tímto typem ložiska se dnes však již nesetkáte.
Sady ložisek se prodávají nejvíce po 16 kusech. Do každého kolečka totiž dáváme dvě ložiska. Občas se setkáte se sadou, která obsahuje 8 ks ložisek, ty je pak nutné zakoupit dvě.
Specializované obchody na inline brusle prodávají ložiska i po kusech. Není to však příliš časté. Ložiska stejně většinou měníte všechna najednou. Pokud by se Vám však zadřelo jen jedno ložisko, může se nákup jednoho kusu hodit.


Kvalita ložisek do kolečkových bruslíLožiska do bruslí mají samozřejmě různou kvalitu. Pokud nejste zažraní bruslaři a nechcete řešit jednotlivé typy ložisek, řiďte se opět cenou. Levná ložiska opět nebudou stejně dobrá jako dražší. Zjednodušeně se slušná ložiska na běžné fitness bruslení pohybují v cenách od 400,- do 700,- Kč za sadu 16 ks. Ložiska pod 200,- Kč za sadu budou dobrá tak na vyhození. Pro sportovní bruslení počítejte s cenou kolem 1000,- Kč. Závodníci pak dají za ložiska od 1000,- Kč nahoru, kde profi keramická ložiska začínají někde na 2500,- Kč za sadu.
Pokud se však o bruslení zajímáte a chcete vědět na čem jezdíte, je důležité znát pár základních parametrů ložisek. Neexistuje bohužel jednotné označení, které by jasně určilo jak kvalitní ložiska kupujete.


ABECNejvíce známým a asi i nejčastěji používaným označením je označení přesnosti výroby podle normy ABEC. Na ložisku pak naleznete popisky ABEC 3, ABEC 5, ABEC 7 nebo ABEC 9, kde ABEC 3 je nejhorší a ABEC 9 nejpřesnější ložisko, tedy ložisko s nejmenší odchylkou rozměrů.
Norma ABEC je však pro celkový výber zavádějící, neboť neurčuje kvalitu materiálu a co je horší, v Číně Vám na ložisko natisknou cokoliv - norma nenorma :(. Zde nezbude než kupovat ložiska od zavedených výrobců (BSB, Powerslide, Twincam, BBS, Inlinebus, K2...), kde je jejich označení pravdivé a zaručuje je hlavně prestiž výrobce.


ILQOznačení ložisek popiskem ILQ se prosazuje pár posledních let a používá se myslím čím dál častěji. Jedná se o firemní označení výrobce Twincam (USA). Setkáte se tak s označením ILQ 5, ILQ 7 a ILQ 9, kde ILQ 5 je nejhorší a ILQ 9 nejlepší. Norma ILQ pak popisuje nejen přesnost výroby, ale i materiálové složení ložiska a tím jeho celkovou kvalitu. Výhodou je i to, že ji používá jen výrobce Twincam, čímž je snad tato kvalita i jednotná. Pokud se setkáte s označením ILQ pod jinou značkou než je Twincam, jedná se nejspíš o ložiska zakoupená výrobcem bruslí právě od výrobce Twincam a o jejich přebalení nebo přeznačení pod logo výrobce bruslí. Marketing je zkrátka všemocný. Běžně takto nabízí ložiska německý výrobce Powerslide a stále se zlepšující český výrobce Tempish. Za různou cenu tak dostanete stále stejně kvalitní ložiska.


SG, HTOOznačení ložisek SG 5, SG 7, SG 9 a HTO používá výrobce Rollerblade. O specifikaci těchto ložisek bohužel nic nevím. Držet se tedy můžete alespoň toho, že SG5 je nejnižší řada ložisek, lepší je pak postupně SG7 a SG9. HTO je nejlepším ložiskem od výrobce Rollerblade. Kvalita ložisek bude zřejmě slušná. Výrobce kolečkových bruslí Rollerblade je myslím z jedněch TOP výrobců inline bruslí. Osobně předpokládám, že Rollerblade nevyrábí ložiska, ale nechává ji je dělat u specializovaného výrobce ložisek, kde si zvolil své vlastní označení z obchodních důvodů.


Speciální ložiskaLožiska do kolečkových bruslí se nerozlišují jen podle toho, jak dobře se otáčejí. Setkat se můžete se speciálními ložisky, která mají různá specifika. Uvedu pár příkladů označení a typů.RustProof – lépe zatěsněná ložiska, která jsou více odolná proti prachu i vlhkosti. Jejich nevýhodou ovšem je, že těsnění ložisko přece jen trošku brzdí.


Ceramic – závodní keramické ložisko, kde je buď na celé nebo častěji jen na kuličky ložiska použita keramika. Ložisko je super rychlé a odolné proti vlhkosti. Nevýhodou je pak jeho vysoká cena.


Jednosměrná ložiska – tato ložiska se otáčejí jen jedním směrem. Používají se jen do Nordic bruslí, kde chcete jet klasickou běžkařskou technikou. Zde je totiž pro odraz nutná opora nohy o brusli, která Vám nesmí proklouknout.


Swiss – toto označení obecně znamená, že je ložisko vyrobeno s větší přesností než udává norma ABEC 9.Výrobci ložisek vs značka Vašich bruslíZ textu je snad patrné, že ložiska do bruslí nemusíte vybírat od stejného výrobce jako máte kolečkové brusle. Stačí vybrat požadovanou kvalitu od jakéhokoliv výrobce bruslí nebo jen ložisek.

Ložiska do bruslí můžete vybrat v největší speciálce pro bruslaře
www.inline-brusle.czPoslední aktualizace: 2017.
Jak vybrat kolečkové brusle.
Připomínky můžete posílat na hnusak[zavinac]volny.cz